Co je nezbytné vědět než začnete obchodovat

Každý začínající obchodník - trader, by měl vědět co vlastně obchoduje a co znamenají ceny, které se snaží tipovat na pokles nebo jejich růst.

Měnové páry - jde o obchodování jedné měny za druhou

Příklad na páru EUR/USD (euro/dolar)

První měna v každém páru, v našem příkladu je to EUR (euro) je měna, kterou obchodujeme a tipujeme kolik USD (amerických dolarů) činí cena za 1 euro. Například cena u měnového páru EUR/USD je aktuálně 1.3900 což znamená, že za 1 euro je aktuální cena na měnovém trhu 1.3900 dolaru (1 dolar 39 centů).

U měnových párů tedy tipujeme cenu první měny vyjádřenou v ceně druhé měny. Ceny jsou neustále v pohybu.

Další příklady pro lepší pochopení:

EUR/CHF = kolik švýcarských franků stojí 1 euro

USD/CHF = kolik švýcarských franků stojí 1 americký dolar

GBP/USD = kolik amerických dolarů stojí 1 anglická libra

USD/JPY = kolik japonských jenů stojí 1 americký dolar

Poučka: Cena, kterou obchodujeme je cena jedné jednotky měny, která stojí v páru na prvním místě, vyjádřená v hodnotě měny jiné země, která je v páru jako druhá.

Komodity - jde o cenu za jednotku množství, ve které je obchod veden

Například drahé kovy jako zlato a stříbro se obchoduje v ceně za 1 unci, ropa se obchoduje v ceně za 1 barel. Ceny jsou vždy vyjádřeny v amerických dolarech.

Příklad drahého kovu - Zlato

Aktuální cena u komodity Zlato činí například 1770,80 dolarů, je to cena za 1 unci zlata.

Aktuální cena u komodity Ropa činí například 105,60 dolaru za 1 barel ropy.

Poučka: Cena u komodit je cena vyjádřená v dolarech za obchodovanou jednotku.

Obchodování pro drobné obchodníky je založeno pouze na tipování kam cena půjde, zda bude stoupat nebo klesat. Ke sledování vývoje ceny nám slouží graf, který nám ukazuje jak se cena v průběhu minut, hodin, dnů, týdnů a měsíců mění a kam směřuje (různé časové pásma lze přepínat v liště časových grafů, kde sledujeme její aktuální směr). Viz. obrázek:

 

Časová pásma grafu - jsou v platformě od minutového grafu M1 až po graf měsíční MN. Pokud máte váš graf přepnutý na Svíčkový graf, sledujete v něm svíčky, které ukazují jak se cena vyvíjela během určitého času. To znamená, že jedna svíčka v určitém časovém pásmu je tvořena za čas, který vidíme na tlačítku nebo v okně grafu vedle názvu měnového páru, například GBP/USD M5 znamená, že každá svíčka v tomto grafu se vytváří 5 minut atd.. Přepneme-li si graf na H4 vidíme svíčky, kde každá z nich se tvořila 4 hodiny. Pokud na svíčku najedeme myší, otevře se nám informační okno čili popisek svíčky kde vidíme otevírací cenu (kdy se svíčka začala tvořit) nejvyšší cenu (která byla během těchto 4 hodin dosažena), nejnižší cenu (kam se nejníže cena za 4 hodiny dostala) a zavírací cenu (to je cena na konci 4 hodin neboli 240ti minut) kdy se svíčka na této ceně uzavřela. Tak je to na každé svíčce ve všech časových pásmech, svíčka se tvoří podle času, ve kterém graf sledujeme.

Prohlédněte si všechny časové grafy ve vaší platformě od M1 až po D1. Sledujte jakou barvu má poslední svíčka v každém časovém grafu, kde je ZigZag (nahoře nebo dole) a zda už je u ZigZag i Fractals. Není to samozřejmě žádný stoprocentní návod, ten ani neexistuje, ale protože ceny se vyvíjejí v takzvaných vlnách, je právě ZigZag dobrým pomocníkem, který nám naznačuje kdy se vlna blíží ke konci směrem nahoru nebo dolů, záleží kde se ZigZag naposled vytvořil (pokud se připojil ke svíčce nahoře, to znamená, že se trh brzy otočí směrem dolů, ale Fractals (modrá šipka) nám to potvrdí. Když je trh v pohybu a má velké pohyby  při zveřejňování dat, oba indikátory se mohou posouvat ještě dál ve stejném směru, proto je lépe v období dat neobchodovat. Kdy se zveřejňují data vidíme nejlépe na webu forexfactory.com, tam si nastavte časové pásmo, tak že kliknete na hodiny nahoře v hlavičce webu, pro česko je to GMT +1:00 hour.

K obchodování je nejlepší sledovat graf M5. Protože na M1, což je minutový graf se svíčky stále rychle mění a hlavně se svíčky tvoří na základě pohybu řádově v sekundách, To tradera dost plete a neumí se v podstatě rozhodnout kam cena půjde. Ustálenější graf je na M5. U každého vyššího časového grafu tvoří jeho jednu svíčku několik svíček nižšího časového pásma. Například jedna svíčka na grafu M30 je tvořena ze 2 svíček grafu M15 nebo 6 pětiminutových svíček, které vidíte v grafu M5. Proto máte o vývoji ceny lepší přehled právě na nižším Time frame (TF) - časový horizont. Při obchodování na grafu M5 je však dobré sledovat a občas se podívat na grafy M15 i na M30, aby jste se zorientovali jakým směrem se tvoří vlna. Směr na každém grafu poznáte právě podle toho, kde je indikátor ZigZag, jak je popsáno v první části tohoto článku. Pokud tedy obchodujeme na grafu M5 sledujeme i vlnu na grafu M1, kde se dobře promítá právě sentiment trhu a je zde vidět rozložení cenového pohybu po minutách. Jak a co na minutovém grafu sledovat, je popsáno vpravo v článku Signály popis - ZigZag + Fractals.      

 

Upozornění:

Veškeré články na tomto webu nemohou být brány jako doporučení k obchodování, ale pouze jako informativní. Obchodování na kapitálovém trhu je vysoce riskantní a není vhodné pro každého. Autor webu nenese žádnou odpovědnost za vaše rozhodnutí obchodovat na kapitálovém trhu ani za ztráty, které vám případně vzniknou. Obchodovat se učte na demo účtu! 

Tajemství zisku

je v podstatě v tom, že víte co obchodujete. Jak je vysvětleno v článku vlevo, důležité je vědět proč bych měl spekulovat, že cena půjde nahoru například na páru GBP/USD nebo na páru EUR/USD. Nahoru půjde v případě, že dolar (USD) oslabuje, že byly zveřejněny zprávy nebo data, které dolar poškozují. Nahoru se půjde na těchto párech taky když první měna posílí vůči dolaru. Existuje spousta obchodníků, kteří prostě vůbec nevědí proč obchod dali směrem nahoru čili Koupit nebo směrem dolů čili Prodat. Jsou to obchodníci, kteří se nezajímají vůbec o dění ve finančním světě, nebo se v tom prostě nevyznají. Proto se někdy stává, že cena jde ještě i půl hodiny proti zveřejněným datům. Například byla zveřejněna špatná data pro EUR a cena na páru EUR/USD by měla jít dolů, ale nejde a až po nějaké době se konečně vydá správným směrem. Je to proto, že velká většina obchodníků dala své obchody jako Koupit, protože spekulovali, že data budou pro euro dobrá. 

Je to zde vysvětleno podle mých zkušeností a takzvaně polopatě, aby všichni kdo se s tímto druhem byznysu setkali poprve, věděli o čem obchodování je.

Signály popis

Signály-popis

Upozornění

Veškeré informace o signálech a obchodování jsou pouze popisem a nikoliv zárukou, že se trh vždy vyvíjí stejně. Je na každém čtenáři těchto stránek, jak se sám naučí zde uvedené indikátory sledovat a následně používat při svém obchodování. Autorka webu pouze popisuje, jak tyto signály vyhodnocuje pro své obchodování a vysvětluje, jak by se tyto indikátory měli sledovat a co jejich určité postavení v grafu může naznačovat. 

Další důležitá věc je dodržovat malé objemy obchodů, nebo alespoň úměrně svému kapitálu. Pokud máte vklad do 100 dolarů, rozhodně nedělejte vyšší objem obchodu než 0.01 lotu. Nespěchejte a mějte trpělivost, ovládejte své emoce a neriskujte. Naučte se dodržovat vše už na demo účtu, pak pro vás bude mnohem jednodušší přejít na reálný účet. 

Ve fotogalerii je cena na měnovém páru GBP/USD zachycena v sedmi časových grafech ve stejném čase. Při posunování obrázků v galerii si všimněte indikátoru ZigZag, který jasně ukazuje jaká část vlny konkrétního cenového grafu se právě tvoří, neboli která je již dokončena a je u ZigZag už i Fractals. Oba tyto indikátory docela dobře určují právě probíhající trend na časovém grafu, který sledujeme.